교정본
I enjoy eating apples in the morning because I’ve heard that this helps us manage ourselves to be healthy. In the meantime, I don’t tend to have apples frequently. To me, it doesn’t seem easy to go to a grocery store regularly to buy fruits for myself. I mostly have apples when my parents send a parcel of apples when they purchase them in bundles, which is significantly gratifying.
Honestly, since I don’t go to a grocery store regularly, I have no clue how much an apple is per kilo currently. However, I read an article that informs me that the prices of apples were $6.82 per kilo at a certain time in the past. It was not surprising to me that the prices of apples in South Korea were the most expensive in comparison to other countries. When I lived in Spain approximately 7 years ago, I clearly experienced that the prices of apples in South Korea were already costlier than those in Spain.
-
오늘의 노트
1. HIGHLIGHT:
- "Market" generally refers to a larger area where various goods are sold, while "store" is a specific place where you can buy groceries. Using "grocery store" is more precise for everyday shopping.
2. EXAMPLES:
- I am going to the grocery store to buy some vegetables.
- She found a new grocery store that has fresh fruits.
- He works at a grocery store in our neighborhood.
- We need to visit the grocery store before dinner.
-
격식 있게
I enjoy eating apples in the morning because I have heard that this helps us maintain good health. However, I do not tend to eat apples frequently. For me, it does not seem easy to visit a grocery store regularly to buy fruits. I mostly have apples when my parents send a parcel containing apples they have purchased in bulk, which is quite gratifying.
Honestly, since I do not go to a grocery store regularly, I am unaware of the current price of apples per kilogram. However, I read an article stating that the price of apples was $6.82 per kilogram at a certain time in the past. I was not surprised to learn that apple prices in South Korea were the highest compared to those in other countries. When I lived in Spain approximately seven years ago, I clearly noticed that apple prices in South Korea were already more expensive than those in Spain.
-
자연스럽게
I love munching on apples in the morning because I've heard they help keep us healthy. But honestly, I don't eat them that often. It's not easy for me to pop over to the grocery store all the time to grab some fruit. I usually only get apples when my parents send me a big box of them after they buy a bunch. That makes me really happy!
To be real, since I don't go to the store much, I have no idea how much apples cost right now. But I did read somewhere that apples used to be $6.82 per kilo. It didn’t surprise me to find out that apples are the most expensive in South Korea compared to other places. When I lived in Spain about 7 years ago, I noticed that apples in South Korea were already pricier than in Spain.
'영어' 카테고리의 다른 글
25.03.20 [영어/작문] Age of Tallest Tree in SK 작문 (0) | 2025.03.20 |
---|---|
25.03.20 [영어/회화] Age of Tallest Tree in SK 표현 정리 (0) | 2025.03.20 |
25.03.19 [영어/회화] South Korea's Apple Industry 표현 정리 (0) | 2025.03.19 |
25.03.18 [영어/작문] SK Peoples' Reactions to the GTX-A Line 작문 (0) | 2025.03.19 |
25.03.18 [영어/회화] SK Peoples' Reactions to the GTX-A Line 표현 정리 (0) | 2025.03.19 |